/* Theme layout Settings */ /* Theme layout Settings END*/
ŚDS "Przystań" - Ostrowiec Świętokrzyski

Sprawozdanie z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” za rok 2022

W kategoriach: Sprawozdania 2022,

Środowiskowy Dom Samopomocy „Przystań” w Ostrowcu Świętokrzyskim z siedzibą przy ulicy Iłżeckiej 33 jest dziennym Ośrodkiem wsparcia. Obejmuje wsparciem osoby przewlekle chore psychicznie (typ A) oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie i osoby wykazując inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ B i C) z terenu Gminy Ostrowiec ŚwiętokrzyskiGłównym celem funkcjonowania placówki jest wsparcie społeczne Uczestników i ich rodzin, integracja społeczna oraz kompensowanie skutków zaburzeń psychicznych mających na celu optymalne usamodzielnienie społeczne osób niepełnosprawnych psychicznie. 

Praca Ośrodka w minionym roku przebiegała zgodnie z Programami Wspierająco - Aktywizującymi na rok 2022 uzgodnionymi z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

W 2022 roku Środowiskowy Dom Samopomocy „PrzystańTyp A objął specjalistycznymi usługami łącznie 41 osoby, w tym 24 kobiet i 17 mężczyzn. Nowoprzyjętych było 8 osób, natomiast opuściło placówkę 3 osób.  

- 1 osoba podjęła pracę,

- 2 osoby opuściły placówkę ze względów spraw rodzinnych tj. wyjazd za granicę czy opieka nad matką.

W 2022 r. 12 Uczestników ŚDS było hospitalizowanych w szpitalu psychiatrycznym, z powodu pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.

Systematycznie raz w tygodniu odbywały się zebrania Zespołu Wspierająco-Aktywizującego - łącznie  48 zebrań, na których omawiano realizację indywidualnych planów wspierająco-aktywizujących,  ustalano działania i plan pracy na kolejny tydzień funkcjonowania. Organizowane były  Zebrania Społeczności ŚDS – łącznie odbyło się  46 zebrań.

Realizacja programu wspierająco-aktywizującego w  2022  roku

Każdy z Uczestników posiadał asystenta prowadzącego, odpowiedzialnego za motywowanie, aktywizowanie i realizację indywidualnych planów wspierająco-aktywizacyjnych oraz prowadzenie indywidualnej dokumentacji.

Formy poszczególnych zajęć i treningów (indywidualnych i grupowych) dostosowywane były do istniejących potrzeb i deficytów oraz aktualnego stanu zdrowia Uczestników.

Zajęcia grupowe wpłynęły na lepsze relacje w grupie, nabywanie umiejętności nawiązywania kontaktów, prowadzenia rozmowy, większej pewności siebie w kontaktach poza Ośrodkiem.Pozwoliłytakżenawzajemne poznawanie się osób, zwiększenie wrażliwości na potrzeby innych, integrowanie się grupy, odreagowanie emocji i przeżyć. Dzięki uczestnictwu w zajęciach Uczestnicyczuli się lepiej w kontaktach społecznych zarówno na terenie Ośrodka, jak i poza nim. Ponadto nabyli większą świadomość własnej choroby, w znacznej większości potrafią rozpoznawać zwiastuny nawrotu choroby.

Efektów prowadzonych oddziaływań nie uzyskano jednakowych u wszystkich osób, bowiem zależne są one od stanu zdrowia, zdolności koncentracji uwagi i możliwości intelektualnych Uczestników, jak również stopnia zaawansowania w terapii i wsparcia społecznego.

 

Realizacja programu wspierająco-aktywizującego,  planu pracy oraz poszczególnych  zajęć ŚDS Typ A w 2022 roku  wyglądała następująco:

  • w ramach treningu funkcjonowania w codziennym życiu realizowano treningi: dbałości o wygląd zewnętrzny, nauki higieny, kulinarne, umiejętności praktycznych, gospodarowania własnymi środkami finansowymi – łącznie odbyło się 458 treningów indywidualnych i grupowych,
  • trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym kształtowania pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, urzędach, w instytucjach kultury;  zrealizowano 323 treningi,  indywidualne i grupowe,
  • w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym rozwijania zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, internetem -  zrealizowano 54 zajęcia indywidualne i grupowe,
  • z zakresu poradnictwa i terapii psychologicznej z elementami psychoterapii prowadzano terapię grupową i indywidualne wsparcie psychologiczne – odbyło się 250 spotkań terapeutycznych, 
  • w zakresie psychoedukacji, edukacji zdrowotnej i  monitorowania stanu zdrowia psychicznego zrealizowano 1861 zajęć indywidualnych i 103  grupowych. Codziennie prowadzony był indywidualny trening farmakologiczny - łącznie 184. Prowadzono systematyczną współpracę z Poradniami Zdrowia Psychicznego funkcjonującymi na terenie miasta. Udzielano pomocy w otrzymaniu i realizacji E-recept, ustalaniu terminów wizyt w sytuacjach pogorszenia samopoczucia psychicznego. Pielęgniarka sprawowała niezbędną opiekę oraz kontaktowała się w sprawach Uczestników z lekarzami POZ i lekarzami poradni specjalistycznych  – łącznie  85 konsultacji, 
  • terapia ruchem prowadzona była w formie zajęć ogólnousprawniających - zrealizowano łącznie 563 zajęć indywidualnych i 64 zajęć grupowych. Prowadzone były zajęcia w ramach „ruchu autentycznego” – elementy tańca – 34 spotkania grupowe,
  • z zakresu arteterapii w tym, muzykoterapii, zajęć plastycznych, rękodzieła, zajęć teatralnych, spotkań z poezją -  zrealizowano  313 spotkań indywidualnych i grupowych. Na zajęciach Uczestnicy nie tylko mieli możliwość odreagowania emocji, ale także rozwijali swoje zainteresowania muzyczne, plastyczne, doskonalili techniki rysunkowe, wykonywali dekoracje okolicznościowe,
  • w ramach zajęć kulturalno-rekreacyjnych odbyły się następujące spotkania i imprezy:
  • 8  marca - obchody  Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz Dnia Mężczyzn,
  • 21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny – gry i zabawy,
  • 14 kwiecień - Śniadanie Wielkanocne,
  • 22 lipiec – Wycieczka – „Krzemionki Opatowskie” oraz wyjście do BWA
  • 29 wrzesień – wycieczka do Muzeum Historyczno-Archeologicznego
    w Ostrowcu Św.
  • 13 październik - wycieczka do „Muzeum Archeologicznego” w Ostrowcu Św.
  • 20 październik - wycieczka do „Muzeum Archeologicznego” w Ostrowcu Św.
  • 10 listopad – Zabawa Integracyjna – występ Pana Wojciecha Makana,
  • 23 listopad – wyjście do pizzerii „Da Grasso”,
  • 6 grudnia – Mikołajki,
  • 21 grudnia - Spotkanie Wigilijne,
  • 30 grudnia – Zabawa Sylwestrowa
  • w ramach pracy z rodzinami udzielano indywidualnego wsparcia psychologicznego i pomocy członkom rodzin w rozwiązywaniu problemów wynikających z choroby bliskich - odbyło się 131 spotkań osobistych i 150 rozmów telefonicznych z opiekunami, 1 spotkanie w środowisku oraz 4 kontakty z kuratorem.
  • z zakresu pomocy socjalnej prowadzona była ścisła współpraca z pracownikami poszczególnych komórek organizacyjnych MOPS w Ostrowcu Św., w celu objęcia uczestników kompleksową pomocą – łącznie 39 kontaktów telefonicznych i osobistych.

Współpraca  Zespołu  Wspierająco – Aktywizującego Typ A w 2022 roku, z innymi podmiotami, w celu zapewnienia integracji społecznej Uczestników, realizowana była z:

  • Biurem Wystaw Artystycznym w Ostrowcu Św.- nieodpłatne korzystanie z organizowanych imprez,
  • Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Św.
  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. – w zakresie objęcia uczestników kompleksową pomocą,
  • Poradniami Zdrowia Psychicznego na terenie miasta - objęcie uczestników opieką specjalistyczną, psychiatryczną,
  • poradniami rodzinnymi i specjalistycznymi z terenu miasta  w zakresie objęcia Uczestników opieką podstawową zdrowotną i  specjalistyczną

 

W 2022 roku Środowiskowy Dom Samopomocy „Przystań” Typ B i C objął specjalistycznymi usługami łącznie 28 osób, w tym 14 kobiet i 14 mężczyzn.
 W roku sprawozdawczym przybyło 4 osoby, 3 osoby opuściły ŚDS
 ( 2 osoby umieszczono  w ŚDS w Kunowie, 1 osoba zmarła ). Liczba  Uczestników  posiadających  opiekuna  prawnego  wynosiła 18  osób,  zaś liczba Uczestników posiadających opiekuna faktycznego - 8 osób, w tym 2 pełnomocnictwa.

Zebrania Zespołu Wspierająco – Aktywizującego Typ B i C odbywały się  w zależności od potrzeb – łącznie odbyło się 7 zebrań. Na zebraniach omawiano realizacje indywidualnych  planów wspierająco – aktywizujących, ustalano działania i plany pracy funkcjonowania Zespołu.

W terminie 25.07.2022r .- 15.08.2022r. zajęcia  nie odbywały się ze względu na przerwę wakacyjną.

 

Realizacja Programu Wspierająco – Aktywizującego w 2022 roku

Zajęcia w Ośrodku nakierowane były na rehabilitację psychospołeczną dającą możliwość funkcjonowania w grupie rówieśniczej, aktywne spędzanie czasu, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności z zakresu samoobsługi, rozwijanie zainteresowań, indywidualnych uzdolnień, rozwój empatii i tolerancji.

Każdy z Uczestników posiadał swojego asystenta prowadzącego, odpowiedzialnego
za jego motywowanie, aktywizowanie i realizację indywidualnych planów wspierająco – aktywizujących oraz prowadzenie indywidualnej dokumentacji.

Formy poszczególnych zajęć i treningów (indywidualnych i grupowych) dostosowane były do istniejących potrzeb i deficytów oraz aktualnego stanu zdrowia Uczestników.

Indywidualna forma oddziaływań dotyczyła głównie prowadzenia treningów higienicznych, samoobsługi, czynności pielęgnacyjno-higienicznych oraz pomocy w odreagowaniu emocji. Działania tego typu wpływały korzystnie na stan napięcia psychofizycznego i wyrównywanie nastroju u większości osób objętych realizowanym wsparciem.

Zajęcia grupowe wpłynęły na lepsze relacje w grupie, nabywanie umiejętności nawiązywania kontaktów, u części Uczestników -  prowadzenia rozmowy. Pozwoliły także na wzajemne poznawanie się osób, zwiększenie wrażliwości na potrzeby innych, integrowanie się grupy. Wspólne zajęcia miały również duże znaczenie w sferze ruchowej, wpływały na aktywizację ruchową, nabywanie i doskonalenie poszczególnych czynności ruchowych. Dzięki udziałowi w zajęciach  Uczestnicy zwiększyli pewność w kontaktach społecznych. Z obserwacji wynika, że czują się w pełni akceptowani, ponadto mają większą motywację do działania, co wpływa na zapewnienie potrzeby współzawodnictwa.

Efekty prowadzonych oddziaływań terapeutycznych nie są jednakowe u wszystkich osób, ale zależne od ich stanu zdrowia, stopnia niepełnosprawności oraz stopnia zaangażowania Uczestnika, jak i jego rodziny.

Realizacja programu wspierająco – aktywizującego, planu pracy i poszczególnych zajęć ŚDS „Przystań” wyglądała następująco:

  •  trening higieniczny z treningiem dbałości o wygląd zewnętrzny prowadzony był  codziennie w formie indywidualnej, z każdym Uczestnikiem. W ramach treningu higienicznego z treningiem dbałości o wygląd zewnętrzny odbyło się łącznie 2860 zajęć. Uczestnicy nabywali i doskonalili podstawowe czynności z zakresu higieny ciała, posługiwania się przyborami toaletowymi. Motywowani byli do dbania o estetykę wyglądu zewnętrznego. U osób całkowicie zależnych wykonywano czynności higieniczno-pielęgnacyjne. W 2022 roku wykonano ich 8067.

Zabezpieczono potrzebę odżywiania poprzez karmienie – 2330.

  • trening samoobsługi realizowany był codziennie, indywidualnie. Łącznie odbyło się 2272 treningi, podczas których trenowane były czynności samoobsługowe takie jak: spożywanie posiłków, nauka ubierania, rozbierania się, zapinania guzików itp.
  • zajęcia porządkowe odbywały się w każdy piątek. Celem   zajęć  było   wyrobienie nawyku dbania o własne otoczenie, sprzątania po sobie, wspieranie inicjatywy własnej Uczestników, motywowanie do dbania o estetykę, naukę obsługi sprzętów AGD, łącznie odbyło się 618 zajęć.
  •  biblioterapia prowadzona była dwa razy w tygodniu, w ciągu 2022 roku zrealizowano 167 zajęć,
  • trening spędzania czasu wolnego - 148  spotkań,
  • rehabilitacja prowadzona była przez fizjoterapeutę,  na  zlecenie lekarza, łącznie wykonano 394 zabiegi  rehabilitacyjne,
  • zajęcia komputerowe -  odbyło się  35 zajęć,
  • trening umiejętności praktycznych – 138  treningów,
  • trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się – zrealizowano 311  treningów,
  • trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów – 44,
  • spotkania z psychologiem – w formie konsultacji indywidualnych z uczestnikami - 34,
  • zajęcia kulinarne  51 treningów,
  • zajęcia plastyczne - 230, podczas zajęć plastycznych Uczestnicy rozwijali swoje zainteresowania plastyczne, usprawniali motorykę małą. W ramach zajęć przygotowywali kartki okolicznościowe oraz dekoracje.
  •  terapia ruchowa z elementami muzykoterapii odbywała się codziennie w grupie I. Na zajęciach  Uczestnicy mieli możliwość odreagowania emocji, poznawali instrumenty muzyczne oraz samodzielnie grali. Zajęcia z muzykoterapii łączone były z zajęciami ogólnousprawniającymi, dostosowane one były do możliwości psychofizycznych Uczestników. Łącznie odbyło się 157 zajęć.  W II  grupie zajęcia terapii ruchowej odbywały się dwa razy w tygodniu - odbyło się 80 zajęć. Muzykoterapia odbywała się trzy razy w tygodniu, wykonano 86 zajęć.
  • spacery - 564,
  • w ramach  edukacji zdrowotnej zrealizowano 9  spotkań dla każdej z grup o tematyce prozdrowotnej. Podczas tych zajęć stosowano różne metody pracy, odpowiednio dobrane do Uczestników np. historyjka obrazkowa, panel dyskusyjny czy bajka. Systematycznie monitorowano stan zdrowia psychofizycznego, umawiano na wizyty do lekarzy rodzinnych i specjalistów.
  • stymulacja polisensoryczna  odbywała się w Sali Doświadczania Świata. Miała na celu stymulację współpracy pomiędzy poszczególnymi zmysłami Uczestnika oraz likwidację zaburzeń równowagi, lęku przed wykonywaniem różnych czynności życiowych związanych z poruszaniem się w przestrzeni, ze zmianą płaszczyzn i poziomów,  łącznie  w 2022 r. odbyło się  381 zajęć,
  • zajęcia, gry i zabawy sensoryczne – 238,
  • ludoterapia -  144 spotkań grupowych, 
  • filmoterapia -  72 spotkania grupowe,
  • terapia osób z autyzmem - odbyły się 250 indywidualnych zajęć.
  • zajęcia asystenckie - 3774

Praca z rodzinami polegała głównie na kontaktach telefonicznych, których łącznie w 2022 roku odbyło się 398, kontakty w ŚDS - 7.

Z uwagi na znaczną i głęboką niepełnosprawność intelektualną Uczestników, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi realizowany był tylko w jednej grupie. Odbyło się 18 treningów.

Zajęcia kulturalno-rekreacyjne w 2022r. odbyły się 24 razy. Były to spotkania wewnętrzne, dla obydwu grup, w tym z okazji Walentynek,  Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzny, grill na przywitanie i pożegnanie wakacji, spotkanie z muzyką. W czasie tego roku organizowane były również wyjścia poza teren placówki tj. wyjazd na Gutwin, wyjścia do Parku Miejskiego,  Rynku, oglądanie pomników, spacery ulicami miasta – poznanie  jego odgłosów. W listopadzie  odbył się wyjazd na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych Uczestników. Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości Uczestnicy zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny. W grudniu odwiedziła naszych Uczestników młodzież i nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z upominkami  mikołajkowymi. Odbyło się również  Spotkanie Wigilijne, na którym rodzice i opiekunowie prawni mieli możliwość obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez terapeutów i Uczestników naszej placówki. W czasie całego roku w ramach integracji z innymi instytucjami nasi Uczestnicy
na zaproszenie ZSS brali udział w dyskotece, pikniku, Balu Wszystkich Świętych. Uczestniczyli w Bajkowym Balu organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W ramach dobrej współpracy odwiedzili nas również Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z przedstawieniem teatralnym „ Dary wróżek”.

W tutejszym ŚDS realizowano dowóz Uczestników do/z Ośrodka z/do miejsca zamieszkania. Dowożono 15 osób, w tym 7 osób  na wózkach inwalidzkich. Pozostałe osoby były dowożone lub przyprowadzane przez opiekunów faktycznych lub prawnych  z miejsca zamieszkania.

W 2022 r. przygotowano i wydano  4229 gorących posiłków.

Współpraca  Zespołu  Wspierająco – Aktywizującego Typ B i C w 2022 roku, z innymi podmiotami, w celu zapewnienia integracji społecznej Uczestników, realizowana była z:

  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ul. Mickiewicza 1 Ostrowiec Św. – w zakresie przygotowania paczek mikołajkowych, spotkania z Mikołajem,
  • Miejską Biblioteką Publiczną -  uczestnictwo w Bajkowym Balu,
  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. w zakresie objęcia Uczestników kompleksową pomocą,
  • Uniwersytetem Trzeciego Wieku – spotkanie teatralne „Dary wróżek”,
  • Panem Wiesławem Wilkiem – spotkania z muzyką,
  • Zespołem Szkół Specjalnych – spotkania integracyjne, piknik, bal,

Realizacja zadań Środowiskowego Klubu „Trzykrotka”   w  2022   roku wyglądała następująco:

Funkcjonujący  przy  ŚDS Typ A,  Klub „Trzykrotka”  objął pomocą 25 osób.

W 2022 r. w Klubie zrealizowane były następujące zajęcia:

  • warsztaty kulinarne - 31,
  • trening budżetowy 2,
  • trening higieniczny – 7,
  • trening praktyczny – 1,
  • rozmowy z psychologiem – 8,
  • zajęcia z psychologiem - 7,
  • edukacja zdrowotna – 22,
  • edukacja zdrowotna indywidualna – 29,
  • zabiegi pielęgnacyjne – 22,
  • zajęcia plastyczne – 21,
  • rękodzieło -2,
  • klub dyskusyjny – 103,
  • sprawy urzędowe – 19,
  • terapia ruchem – 10,
  • zajęcia komputerowe – 9,
  • trening umysłu – 23,
  • kontakty telefoniczne z rodziną – 5,
  • kącik poezji – 19,
  • zajęcia integracyjne 23,
  • trening organizacji czasu wolnego 18,
  • rozmowy indywidualne – 75,
  • Savoir-vivre – 6,
  • trening farmakologiczny – 15,
  • kontakt z pracownikiem socjalnym – 1,
  • trening komunikacyjny indywidualny – 1,
  • trening komunikacyjny grupowy – 11,
  • zebrania klubu – 11,
  • kontakty telefoniczne – 142.

Na bieżąco rozwiązywane były problemy informatyczne np. obsługa komputera, internetu, telefonów komórkowych, urządzeń multimedialnych.

           

ŚREDNIA DZIENNA LICZBA UCZESTNIKÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZAJĘCIACH ŚDS W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH W 2022 ROKU

Miesiąc

Średnia liczba uczestników

 

Typ A

Typ B i C

Klub „Trzykrotka’

styczeń

26,42

12,36

6,40

luty

25,45

16,10

8,30

marzec

27,00

21,69

6,46

kwiecień

24,75

20,30

6,76

maj

24,47

19,67

3,25

czerwiec

27,24

19,00

2,84

lipiec

26,69

17,81

1,50

sierpień

23,66

16,83

3,25

wrzesień

25,14

20,50

3,77

październik

24,23

17,80

2,23

listopad

24,90

17,90

2,90

grudzień

22,76

14,19

1,71

 


Data wytworzenia: 2023-04-04 22:42 Autor: Joanna Gałczyńska Data publikacji: 2023-04-04 22:42 Osoba udostępniająca na stronie: Halina Żułtek Data ostatniej modyfikacji: 2023-04-04 Osoba modyfikująca: Halina Żułtek
Podmiot udostępniający informacje: ŚDS "Przystań" - Ostrowiec Świętokrzyski Data stworzenia : 2020-06-23 11:27 Autor : Halina Żułtek Data publikacji : 2020-06-23 11:27 Osoba udostępniająca na stronie : Data ostatniej modyfikacji : 2024-06-13 20:41 Osoba modyfikująca : Piotr Oleksy